Oturum Aç

Skip Navigation Linksinternetten-basvuru

Hazine taşınmazlarına internet üzerinden başvuru dönemi başladı

Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü www.milliemlak.gov.tr adresinde hizmet vermekte olan web sitesini, vatandaşların Hazine taşınmaz ilanlarına daha kolay ulaşması ve internet üzerinden başvuru yapabilmesi için Ocak 2017 itibariyle yenileyerek hizmete sunmuştur. Web sitesinde toplam 8 bin 196 adet Hazine taşınmazına ilişkin satış, kira, irtifak hakkı ve yatırım teşvik ilanı bulunmaktadır.
 
Yeni web sitesiyle getirilen en önemli değişiklik, Hazine taşınmazlarına ilişkin başvuruların web sitesine üye olmak suretiyle elektronik olarak yapılabilmesidir. Sonrasında başvuru sahiplerinin cep telefonlarına SMS yoluyla bilgilendirme mesajları gönderilmektedir. 

 

Satış, kira, irtifak hakkı tesisi ve yatırım teşvik işlemlerine uygun nitelikteki taşınmazların fotoğrafları, bilgileri ile uydu ve harita üzerinden konum verisi yeni web sitesi üzerinden sunularak vatandaşların en doğru ve şeffaf bilgiye ulaşımı sağlanmaktadır. 
 

Vatandaşlar ve yatırımcılar Hazine taşınmazlarına ilişkin işlemler hakkında kısa, açıklayıcı bilgilerin yer aldığı afiş - broşür gibi görsel materyallere yeni web sitesinde kolaylıkla ulaşabilmektedir. 

 ​   


Yeni web sitesi açıldığı ilk günden itibaren vatandaşlardan yoğun bir ilgi görmüş ve Mayıs 2017 itibariyle web sitesi üye sayısı 6 bin 700’e ulaşmıştır. Yapılan elektronik başvurular ile 5 bin 368 satın alma, 836 yatırım teşvik ve 44 adet kiralama amaçlı talepte bulunulmuştur. 
Bundan sonraki dönemde daha fazla Hazine taşınmazının web sitesi üzerinden ilana çıkarılması, vatandaşların Hazine taşınmazlarına ilişkin tüm başvurularını web sitesi üzerinden elektronik olarak yapabilmeleri hedeflenmektedir.
 
 
T.C.
Maliye Bakanlığı 
Milli Emlak Genel Müdürlüğü​