Oturum Aç

Skip Navigation Linksturizm


turizm-2019.jpg

Turizmde İkinci Büyük Hamle / Turizm tesisleri yenileniyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kamu taşınmazlarındaki turizm yatırımlarının tahsis ve irtifak hakkı süreleri ile kira sözleşmelerinin uzatılması ve bu taşınmazların satışına yönelik düzenlemenin sonuçlarına ilişkin bilgi verdi.

1982'de çıkarılan Turizmi Teşvik Kanunu ile teşvik sistemi ve devamında yapılan tahsislerle turizmde ilk hamlenin yapılarak önemli yatırımların hayata geçirildiğini anımsatan Bakan Kurum, "Üzerinde turizm yatırımı gerçekleştirilmek amacıyla bugüne kadar yatırımcılara 564 otel, tatil köyü, günübirlik tesis, golf tesisi ve benzeri turizm tesisi ile 52 yat limanı ve yat çekek yeri tahsis edildi." diye konuştu.

Bu tesislerin 49 yıla kadar yapılan tahsis sürelerinin azalmasının, tesislerin yenilenmesine ve teminat gösterilerek kredilendirilmesine engel oluşturduğunu belirten Kurum, Bakanlığımız ile Kültür ve Turizm, Tarım ve Orman ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıklarının çalışmasıyla Kamu Taşınmazları Üzerindeki Turizm Yatırımlarının Sürelerinin Uzatılması ile Satışına İlişkin Yönetmelik'in 4 Mayıs 2018'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlattı.

Bu düzenlemeyle yatırımcı ve işletmecilere turizm tesisi yapmak amacıyla kamu taşınmazları üzerinde verilen sürelerin bir defaya mahsus yararlanma bedeli alınmak suretiyle 49 yıla uzatılabilmesine olanak sağlandığını dile getiren Kurum, aynı zamanda milli park ve tabiat parklarında bulunan konaklama amaçlı turizm tesislerinde kira sözleşmelerinin de 29 yıla ya da 49 yıl süreli irtifak hakkına dönüştürülmek suretiyle uzatılabileceğini anlattı.

Başvuru süresi 5 Aralık'ta sona eren bu düzenlemeden yararlanmak isteyen yatırımcıların ilgili Bakanlıklara başvurularını tamamladıklarını ve yüzde 70 oranında başvuru sağlandığını aktaran Kurum, "Bu düzenleme, turizm sektöründe yeni yatırımların yapılabilmesi yönünden büyük önem arz ediyor. Yapılan başvuruların sonucunda süre uzatımı karşılığında 800 milyon lirayı şimdiden tahsil ettik ve önümüzdeki dönem taksitlerle birlikte toplam 2,5 milyar lira gelir elde edeceğiz. 49 yıl boyunca devam eden sözleşme hükümleri uyarınca alınmakta olan yıllık bedellerin alınmasına da devam edeceğiz. Ancak bu düzenlemenin asıl getirisi uzun dönemde elde edilecek. Türkiye'de Akdeniz ve Ege Bölgesi'ndeki tesisler başta olmak üzere, turizm tesislerinin özkaynak veya yurtiçi ve yurtdışı krediler suretiyle yenilenmesi sağlanacak. Yapılacak yeni yatırımlarla bu düzenlemenin turizm ekonomisine katkısının 10 milyar lirayı bulacağını değerlendiriyoruz. O yüzden bu düzenlemeyi turizm sektöründe 1980'lerden sonra yapılan ikinci büyük hamle olarak nitelendiriyoruz" diye konuştu.

​