Oturum Aç

Skip Navigation Linkssnbakaninsunusmetni

Sayın Bakanımız Mehmet Şimşek'in Sunuş Metni​


Bizim ülkemizde de bu bilinçle hareket edilerek tarımsal üretimi artırmaya yönelik düzenlemeler yapılmış ve teşvikler getirilmiştir. Halen de bu desteklemeler devam etmektedir.

Bu kapsamda yapılan düzenlemelerden biriside "16/02/1995 tarihli ve 4070 Sayılı Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun" dur.

4070 sayılı Kanun uyarınca Hazineye ait tarım arazileri hissedarlarına, kiracılarına, kullanıcılarına satılmış, fakat bu Kanun kapsamında başvuru süresi 2006 yılında sona ermiştir.

Ancak, vatandaşlarımızdan tarım arazilerini satın alma amaçlı yoğun talepler gelmesi üzerine Hazine taşınmazlarının ekonomiye kazandırılması vizyonu ile bu araziler tekrar gündeme alınmış ve 4070 sayılı Kanuna göre daha cazip fiyatlar ve ödeme imkanları sunan "19/04/2012 tarihli ve 6292 sayılı Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun" çıkarılmıştır.

Bu Kanun kapsamında Hazineye ait tarım arazileri ile bu araziler üzerindeki tarımsal amaçlı yapılar ve konutlar hissedarlarına, kiracılarına, kullanıcılarına satılacaktır.

Hazineye ait arazi vasıflı 862.893 adet taşınmaz olduğu dikkate alınırsa söz konusu Kanunun önemi daha iyi anlaşılacaktır.

Hazırlanan bu kılavuzda; Hazineye ait tarım arazilerinin 6292 sayılı Kanun kapsamında satışının vatandaşlarımıza sağladığı avantajlar ve satış süreci ile bilgilere yer verilmiştir.

Ekonomik istikrar ve verimliliğe çok fazla katkısı olacağına inandığım bu düzenlemelerin vatandaşlarımıza ve ülkemize hayırlı olmasını dilerim.


                                                                                                                                               Mehmet ŞİMŞEK
                                                                                                                                              Maliye Bakanı