Oturum Aç

Skip Navigation Links2b-satis


​​2/B ARAZİLERİNİN SATIŞINDA BAŞVURU SÜRELERİ UZATILDI​
Kamuoyunda 2/B yasası olarak bilinen ve Devlet ile Vatandaşlar arasında yıllardır süregelen kangren olmuş bir sorunu çözüme kavuşturan 6292 sayılı Kanun uyarınca, Orman Kanununun 2. maddesinin (b) fıkrası kapsamındaki taşınmazlardan Bugüne kadar 647 bin hak sahibine yaklaşık 472 bin taşınmaz satılmış olup, bu satışların toplam değeri yaklaşık 9,2 milyar TL’dir. Bu bedelin 6,2 milyar TL’si tahsil edilmiş, geri kalan kısmı ise taksitler halinde ödenmektedir. 

Söz konusu Kanundan daha fazla hak sahibinin yararlanabilmesini sağlamak için yapılan son yasal düzenleme ile 2/B alanlarında bulunan taşınmazların satışında; 

a) Süresi içinde başvurmayanlar,
b) Kendilerine yapılan tebligatta belirtilen bedeli süresi içerisinde ödemeyenler, 
c) Taksitli satışlarda, sözleşmesinde belirtilen taksitlerden ikiden fazlasını vadesinde ödemeyenler,
İçin altı ay ödeme süresi verilmiş olup, bu süre 7 Eylül 2017 tarihinde sona erecektir. Milli Emlak Genel Müdürlüğünce gönderilen SMS’ler ile erken ödeme halinde faiz indiriminden yararlanılacağı konusunda hak sahiplerine bilgilendirme yapılmıştır. Bu düzenlemeler sonucunda başvuru ve ödeme sürelerini kaçıran vatandaşlarımızın da satın alma başvurusunda bulunması ve mülkiyet sorunlarının çözüme kavuşturulması hedeflenmektedir.